İYİ BİR BLOG YAZISI NASIL YAZILIR?

Ana Sayfa - Blog - İYİ BİR BLOG YAZISI NASIL YAZILIR?

İYİ BİR BLOG YAZISI NASIL YAZILIR?

İçerik üretmek önemlidir ancak iyi bir içerik üretmek daha önemlidir. Peki etkileyici bir blog yazmak için neler gereklidir? İyi bir blog yazmak için hangi yolları takip etmeliyiz?

GÜNCEL BİR KONU SEÇİN

Her konuda blog yazısı seçebilirsiniz ancak daha fazla kişiye ulaşmak için güncel bir konu seçmeniz gerekiyor. İnsanlar güncel konuları merak edip araştırma yapıyorlar. Böylece sizin blogunuza erişme olasılığı artıyor.

ETKİLEYİCİ BİR BAŞLIK VE GİRİŞLE BAŞLAYIN

Konuyla ilgili güçlü bir başlık atın. Hedef kitlenize ulaşmak ve onları içeriğe çekmek için dikkat çekici bir başlık işinize yarayacaktır.

KONUYA HAKİM OLUN

Yazmak için yazmış olmayın. Hangi konuda blog yazarsanız yazın, konulara hakim olun. Kurduğunuz cümlelerle konu hakkında yeterince bilgiye sahip olduğunuzu gösterin. Yeterli bilgi verildiği takdirde insanların ilk başvuracağı kaynak siz olabilirsiniz.

DİL KULLANIMINA DİKKAT EDİN

Hedef kitlenize ve blog sayfanıza uygun bir dil kullanın. Örneğin resmi bir kurumun blogunu yönetiyorsanız ciddi bir dil, kişisel bir makyaj blogu yönetiyorsanız daha samimi bir dil tercih etmelisiniz. Kullandığınız dilin kurallarına uymaya özen gösterin.

YAZININ UZUNLUĞUNU AYARLAYIN

Yazınız ne kadar uzun olursa o kadar sıkıcı olabilir. Ancak yeterli bilgiye sahip olduğunuzu göstermek için çok kısa yazılardan kaçınmanız gerekir. Farklı yöntemler deneyerek yazılarınızı sıkıcı olmaktan çıkarabilirsiniz.

ANAHTAR KELİMELER KULLANIN

Yazınız için anahtar kelimeler belirleyin. O kelimeler üzerinden blog yazınızı yönetin. Anahtar kelimeler daha çok kişiye ulaşmanızı sağlar. Hangi kelimeleri aratanlar sayfanızı ziyaret etmeli diye düşünüyorsanız o kelimeleri daha fazla kullanmanız gerekiyor. Anahtar kelimelerinizi sosyal medyada kullandığınız #hashtag yani #etiket olarak düşünebilirsiniz.

GÖRSEL EKLEMEYİ UNUTMAYIN

Her blog yazınızı görsellerle zenginleştirin. Bol görselli içerikler daha fazla sevilmekte ve ilgi görmektedir. Görseller blog yazınızı daha keyifli hale getirir. Böylece hedef kitle için sıkıcı bir yazı olmaktan çıkar.

ASLA KOPYALA YAPIŞTIR YAPMAYIN

Farklı makaleler ve yazılar okuyup yazınızı zengileştirmek için ilham alabilirsiniz. Ancak asla kopyala yapıştır bir blog yazısı yazmayın. Google bu tarz kopyala yapıştır yazıları gelişen algoritmasıyla beraber mutlaka yakalıyor ve kara listeye alıyor. Kopyaladığınız içerikleri Google’dan önce farkeden kişiler sizi web spam olarak bildirebiliyor. Alıntı yaptığınız ya da içeriğinden faydalandığınız sayfaları kaynak gösterin.

 

VE MUTLAKA PAYLAŞIN

İyi bir içerik yazdıktan sonra bu blog yazınızı tüm sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Yazılarınızın okuyucular tarafından paylaşılması daha fazla kitleye ulaşmanızı sağlar. Bu nedenle tüm blog yazılarınıza paylaşma butonu eklemeyi unutmayın.

Blog Yazısını Sayfanızda Paylaşın

Leave A Comment